Już po raz czterdziesty siódmy Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” zostanie wręczona artystom tworzącym w dziedzinach sztuk plastycznych i rękodzieła, literatury, śpiewu, muzyki instrumentalnej i tańca. Wyróżnienia otrzymają także badacze, popularyzatorzy i organizatorzy przedsięwzięć artystycznych upowszechniających kulturę tradycyjną. Uroczysta gala odbędzie się w lipcu na Zamku Królewskim w Warszawie.

Wersja do druku

Po raz drugi w ramach Nagrody im. Oskara Kolberga przyznana zostanie nagroda specjalna dla wyjątkowego ucznia wskazanego przez Mistrza Tradycji. W tym roku wyróżnienie powędruje do Karoliny Kupczyk, która gra na altówce i aktywnie działa w zespołach Wałasi oraz Jaworzynczanki.

– W Narodowym Instytucie Muzyki i Tańca rozpoczęliśmy przygotowania do tej wyjątkowej gali, podczas której Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wręczy nagrody wybitnym przedstawicielom kultury tradycyjnej – mówi Katarzyna Meissner, dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. – Od paru lat nieodzownym elementem naszych przygotowań jest podróż do miejsc twórczej codzienności naszych Laureatów. Dzięki temu, że poznajemy ich samych oraz ich lokalne społeczności, możemy jeszcze lepiej opowiadać o zachwycającej pracy, którą wykonują często od pokoleń. Efekty tych niezwykłych spotkań pokażemy właśnie podczas uroczystości na Zamku Królewskim.

Laureaci 47. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”:

• w kategorii I dla twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego:
    • Kazimiera Balcerzak – wycinankarka, hafciarka, mistrzyni zdobnictwa, plastyki obrzędowej, wykonawczyni bukietów kwiatowych, popularyzatorka twórczości ludowej (Sieradz, woj. łódzkie)
    • Stanisława Galica-Górkiewicz – skrzypaczka, instruktorka góralskiego muzykowania. Popularyzuje muzykę i kulturę Skalnego Podhala (Bukowina Tatrzańska, Podhale, woj. małopolskie)
    • Elżbieta Kasznia – śpiewaczka i twórczyni ludowa, instruktorka śpiewu, hafciarka, wycinankarka, bibułkarka (Rozogi, Kurpie Zielone, woj. warmińsko-mazurskie)
    • Jan Puk – rzeźbiarz, twórca unikatowych zabawek ludowych, sprzętów gospodarskich, architektury wiejskiej. Poeta ludowy, autor kronik o dawnych mieszkańcach wsi (Trześń, ziemia sandomierska/Lasowiacy, woj. podkarpackie)
    • Piotr Sikora – skrzypek, twórca instrumentów. Jeden z najstarszych mistrzów kultury tradycyjnej w regionie. Prowadzi warsztaty budowy basów, skrzypiec i bębenków. Uczestnik koncertów i festiwali muzycznych (Kuźnica k/Przysuchy, radomskie, woj. mazowieckie)
  • w kategorii II dla Mistrza tradycji:
    • Monika Wałach-Kaczmarzyk – multiinstrumentalistka, śpiewaczka. Od ponad 30 lat uczy gry na instrumentach oraz śpiewu tradycyjnego. Instruktorka grup obrzędowych (Jaworzynka, Beskid Śląski, woj. śląskie)
  • w kategorii III dla twórców za pisarstwo ludowe:
    • Elżbieta Wójtowicz – literatka ludowa, autorka scenariuszy widowisk obrzędowych, aktorka i gawędziarka. Organizatorka warsztatów gwary (Markuszów, Lubelszczyzna, woj. lubelskie)
  • w kategorii IV dla badaczy, naukowców i animatorów:
    • Dionizjusz Czubala – etnograf, folklorysta, badacz tradycji rzemieślniczych i legend miejskich, dokumentalista historii polskiej wsi w okresie II wojny światowej, autor antologii ludowych i tekstów narracyjnych (Wilkowice, Beskid Mały, Żywiecczyzna, woj. śląskie)
    • Bogumiła Nowicka – muzykolożka, wieloletnia dziennikarka Radia Lublin. Popularyzuje kulturę ludową na antenie regionalnej i ogólnopolskiej, autorka radiowych portretów twórców ludowych (Lublin)
  • w kategorii V dla kapel ludowych:
    • Kapela Romana Wojciechowskiego (Tomaszów Mazowiecki, Opoczyńskie, woj. łódzkie)
  • w kategorii VI dla zespołów folklorystycznych:
    • Zespół Regionalny „Gorce” (Kamienica, Górale Sądeccy od Kamienicy, woj. małopolskie)
    • Zespół „Waliszowianie” z Nowego Waliszowa (Waliszów, Dolny Śląsk, woj. dolnośląskie)
  • w kategorii VII dla instytucji i organizacji zasłużonych w opiece i upowszechnianiu kultury ludowej:
    • Regionalne Centrum Kultury Kurpiowskiej im. ks. Władysława Skierkowskiego w Myszyńcu (Myszyniec, Kurpie Zielone, woj. mazowieckie)
    • Towarzystwo Miłośników Kujaw w Radziejowie (Radziejów, Kujawy, woj. kujawsko-pomorskie)

Wspaniałe nagrody i gala na Zamku Królewskim

Wszyscy laureaci otrzymają Medale im. Oskara Kolberga projektu Anny Jarnuszkiewicz, a ponadto pamiątkowe dyplomy oraz nagrody finansowe ufundowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Podczas gali wręczenia nagród, która odbędzie się 6 lipca 2022 roku na Zamku Królewskim w Warszawie, ogłoszony zostanie również laureat honorowego tytułu Ambasadora Kultury Tradycyjnej – to wyróżnienie dla samorządowca, który w minionym roku szczególnie zasłużył się na rzecz wspierania i rozwoju kultury tradycyjnej w swoim regionie.

Najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury ludowej

Organizatorem Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Konkurs oraz gala realizowane są przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu i jego oddziałem – Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze. Fundatorami nagród finansowych są: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Nagroda im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” to najstarsze i najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury tradycyjnej w Polsce ustanowione w 1974 roku. Jej patronem jest Oskar Kolberg (1814-1890), polski etnograf, folklorysta i kompozytor.

Więcej informacji o nagrodzie oraz jej dotychczasowych laureatach z lat 1974–2021 można znaleźć na stronach nimit.pl oraz www.nagrodakolberg.pl.

Patronami medialnymi wydarzenia są: Polskie Radio S.A./Radiowe Centrum Kultury Ludowej, Gość Niedzielny, TVP Kultura, kulturaludowa.pl, muzykatradycyjna.pl, Radio dla Ciebie.

Obejrzyj galę 46. Nagrody im. Oskara Kolberga