polski angielski niemiecki
Sobota, 30 maja 2020 r. Imieniny: Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
Rok Oskara Kolberga rozpoczęty
Uroczysta inauguracja Roku Oskara Kolberga odbyła się w Przysusze, w piątek, 21 lutego br., w przysuskim Domu Kultury. Zorganizowana została przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorząd Województwa Mazowieckiego, Instytut Muzyki i Tańca, Muzeum Wsi Radomskiej oraz Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze.
W uroczystości inaugurującej Rok 2014 - Rok Oskara Kolberga udział wzięli: podsekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego Małgorzata Omilanowska, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik i członkowie Zarządu Województwa Mazowieckiego, wicewojewoda mazowiecki Dariusz Piątek, liczne grono radnych Mazowsza, samorządowe władze powiatu przysuskiego, gmin powiatu i miasta Przysucha, wiceprezydent Radomia Krzysztof Ferensztajn, księża, przedstawiciele ogólnopolskich instytucji i organizacji kultury, radia i telewizji. Obecni też byli członkowie rodziny Oskara Kolberga oraz sponsorzy uroczystości. Gości powitali Ilona Jaroszek dyrektor Muzeum Wsi Radomskiej i Andrzej Kosowski dyrektor Instytutu Muzyki i Tańca.
Burmistrz Przysuchy przypomniał pieśń o Kolbergu, napisaną przez Stanisława Krasowskiego, jednego z nauczycieli muzyki w Przysusze – pieśń, którą nieżyjący już autor chciał uhonorować wybitnego mieszkańca ziemi przysuskiej i którego marzeniem było, aby o Kolbergu, choć na Kielecczyźnie (Przysucha należała wówczas do województwa kieleckiego), było głośno.
- Autor pięknej pieśni o Oskarze Kolbergu byłby dziś usatysfakcjonowany, bo imię Oskara Kolberga brzmi w całej Polsce, w Europie i mam nadzieję, zabrzmi na świecie – powiedział Tadeusz Tomasik. Jako gospodarz miasta, które zainaugurowało Rok Oskara Kolberga podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji uroczystości. Na ręce Marszałek Ewy Kopacz złożył podziękowanie Sejmowi RP za uchwalenie roku 2014 Rokiem Kolberga, podziękował Ministrowi Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdanowi Zdrojewskiemu za inicjatywę i środki finansowe na realizację tego projektu, Marszałkowi Województwa Mazowieckiego Adamowi Struzikowi za finansowe wsparcie, by oprawa obchodów Roku Kolbergowskiego była należyta. Za przygotowanie inauguracji Burmistrz Tomasik podziękował dyrekcji Muzeum Wsi Radomskiej i Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze.
 - Władze samorządowe miasta Przysucha wspólnie z Towarzystwem Kulturalnym im. Oskara Kolberga w Przysusze już po raz 55. organizują w bieżącym roku przegląd folkloru w ramach Dni Kolbergowskich – poinformował Tadeusz Tomasik. – Oskar Kolberg ma swoje wielkie, niezastąpione miejsce w Przysusze, ma swoje muzeum, jest też centralny plac zwany Jego imieniem, na którym podczas tegorocznych 15. Dni Przysuchy stanie „Ławeczka z Kolbergiem”, rzeźba przedstawiająca Oskara Kolberga zapraszającego przechodniów, by usiedli obok Niego, tak jak to bywało, gdy żył i pracował w Przysusze – powiedział Burmistrz.
Tego dnia w sali widowiskowej przysuskiego Domu Kultury odbyły się dwa inauguracyjne koncerty. Zabrzmiały kompozycje Oskara Kolberga, muzyka ludowa Krakowiaków z Mogilan oraz muzyka ludowa z okolic Przysuchy.
 
http://gminaprzysucha.pl/index.php/gallery/view/10
25-02-2014
Galeria
Szukaj w artykułach
Maj 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31