polski angielski niemiecki
Niedziela, 16 maja 2021 r. Imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty
Smart Villages – czyli inteligentna wieś.
Smart Wieś - Smart Village (inteligentna wieś) jest koncepcją rozwoju wsi, w której ciężar położony jest przede wszystkim na udogodnienia i poprawę jakości życia osób zamieszkujących obszary wiejskie, nierzadko wykorzystując nowoczesne technologie. Rozwiązania z zakresu Smart Wsi dotyczą zarówno zagadnień społecznych, jak i infrastrukturalnych, są obecne m.in. w transporcie, energetyce, rolnictwie czy handlu.

Najprościej mówiąc – Smart Wieś to wieś, w której wdraża się nowoczesne rozwiązania mające na celu poprawę jakości życia swoich mieszkańców.

Coraz więcej rozwiązań stosowanych na polskiej i mazowieckiej wsi można określić jako smart. To pomysły z zakresu informatyki, ale także odnawialnych źródeł energii, infrastruktury technicznej, komunikacji, zdrowia czy edukacji. Nie zawsze da się to szybko, nie zawsze kompletnie. Ale ważne, by poszczególne elementy wspólnie zmierzały do końcowego celu – wsi wygodnej do mieszkania, przyjaznej do życia i gwarantującej rozwój całych zbiorowości i poszczególnych Mieszkańców. Wsi smart!

- Unia Europejska, rozumiana jako instytucja, jest odpowiedzialna za stworzenie instrumentu wsparcia dla Smart Villages w nadchodzącej perspektywie finansowej na lata 2021-2027. To właśnie w Komisji Europejskiej powstały kilka lat temu pierwsze dokumenty i opracowania na temat idei Smart Wsi. Również organizacje unijne, takie jak Europejska Sieć na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich, stymulują dyskusję oraz wymianę wiedzy na ten temat. Zatem zasadne jest nie pytanie „czy”, a „w jaki sposób” Unia Europejska będzie wspierała Smart rozwój obszarów wiejskich? Wszystko wskazuje na to, że koncepcja ta doczeka się wsparcia finansowego w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Jednak zakres tego wsparcia jest aktualnie dyskutowany na poziomie poszczególnych państw członkowskich – także w Polsce - mgr Łukasz Komorowski, IRWiR PAN

Więcej informacji pod adresem:
http://mazowieckie.ksow.pl/aktualnosc/smart-wies-przyszloscia-wsi

04-05-2021
Galeria
Szukaj w artykułach
Maj 2021
Pn Wt Śr Cz Pt So N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31