polski angielski niemiecki
Niedziela, 16 maja 2021 r. Imieniny: Andrzeja, Jędrzeja, Małgorzaty
Obchody 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja
Na terenie Gminy i Miasta Przysucha w miniony poniedziałek, miały miejsce obchody 230 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uroczystości patriotyczne odbyły się w Sanktuarium Matki Bożej Staroskrzyńskiej w Skrzyńsku oraz w Parafii pw. św. Jana Nepomucena w Przysusze. Podczas obchodzonego tego dnia święta Matki Bożej Królowej Polski odprawione zostały Msze Święte w intencji ojczyzny, w rocznicę uchwalenie pierwszej polskiej ustawy zasadniczej, jak również w intencji Strażaków z okazji obchodzonego 4 maja- Dnia Strażaka.
Wspólną modlitwą za Ojczyznę oraz złożeniem biało-czerwonych wiązanek uczciliśmy Święto Konstytucji 3 Maja. Pod Pomnikiem Orła Białego w Sanktuarium Matki Bożej Staroskrzyńskiej w Skrzyńsku symboliczne kwiaty złożył Burmistrz Gminy i Miasta Przysucha Tomasz Matlakiewicz oraz Radni: Rafał Kacperski i Marian Kozieł. W Przysusze przy figurze Matki Bożej na Placu Kardynała Stefana Wyszyńskiego kwiaty złożone zostały przez: Zastępcę Burmistrza Rafała Setę, Sekretarza Wojciecha Masłowskiego oraz Przewodniczącego Rady Gminy i Miasta Przysucha Mirosława Pierzchałę. Oprawę muzyczną zapewniła Przysuska Orkiestra Dęta, pod batutą kapelmistrza Marka Kowalskiego.
 „Witaj majowa jutrzenko, świeć naszej polskiej krainie, uczcimy ciebie piosenką, która w całej Polsce słynie. Witaj maj, trzeci maj, u Polaków błogi raj” – to słowa jednej z pieśni patriotycznych, inspirowanej wierszem Rajnolda Suchodolskiego, stała się pamiątką ustanowienia w 1791 r. Konstytucji 3 Maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Pod takim tytułem "Witaj majowa jutrzenko...", artyści Domu Kultury w Przysusze przygotowali z okazji przypadającego tego dnia święta koncert, który w godzinach wieczornych został udostępniony on-line. Rok 2021 został ustanowiony przez Sejm RP Rokiem Konstytucji 3 Maja. Tegoroczne majowe Święto, obchody 230 rocznicy uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie spisanej ustawy zasadniczej, która stała się dokumentem tworzącym tożsamość suwerennego narodu, już po raz kolejny przebiegały w cieniu pandemii. Uczciliśmy pamięć tych, którzy walczyli za wolną Polskę, dając także wyraz wdzięczności twórcom Konstytucji 3 Maja i wszystkim tym, którzy przez dekady pielęgnowali pamięć o niej i opartych na niej ideałach.
04-05-2021
Galeria
Szukaj w artykułach
Maj 2021
Pn Wt Śr Cz Pt So N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31