polski angielski niemiecki
Wtorek, 26 maja 2020 r. Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
XV Mazowiecki Przegląd Folkloru
31 zespołów śpiewaczych, 14 kapel ludowych, 21 solistów śpiewaków i 10 solistów instrumentalistów uczestniczyło w XV Mazowieckim Przeglądzie Folkloru podczas 55. Dni Kolbergowskich w Przysusze. Przegląd uświetniły: koncert w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca „Lublin” im. Wandy Kaniorowej – laureata nagrody Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” oraz występy ludowych zespołów dziecięcych ze Skrzyńska, Wolanowa i Zakrzewa.
XV Mazowiecki Przegląd Folkloru miał szczególne znaczenie, bowiem przebiegał w Roku Oskara Kolberga. W niedzielę 8 czerwca do Przysuchy przybyło kilkuset wykonawców muzyki i piosenki ludowej z terenu całego Mazowsza. Na scenie muszli koncertowej w przysuskim parku prezentowali się soliści, grały kapele, śpiewały zespoły wokalne. Publiczność bawiła się razem z uczestnikami przeglądu w rytm skocznych polek i oberków. Wzruszały tęskne ludowe pieśni, bawiły dowcipne przyśpiewki. Występujących oceniało jury w składzie: Adolf Krzemiński z Urzędu Marszałkowskiego, prof. Zbigniew Przerembski z Instytutu Sztuki PAN w Warszawie i Anna Borucka-Szotkowska z Radiowego Centrum Kultury Ludowej.
Przyznano następujące nagrody: w kategorii zespołów śpiewaczych I nagrodę otrzymały trzy zespoły: Zespół Obrzędowy „Ostałki” z Ostałówka gm. Chlewiska, „Zakukała Kukułecka” i  „Gołcunecki” z Gałek Rusinowskich gm. Rusinów. W kategorii kapel ludowych I nagrodę przyznano dwóm kapelom: Kapeli Jana Wochniaka z Wieniawy i Rodzinnej Kapeli Foktów z Ostrołęki gm. Radom. W kategorii soliści śpiewacy I nagrodę wyśpiewała Halina Granisz z Wielgiego gm. Ciepielów. W kategorii soliści instrumentaliści I nagrodę  otrzymali Wacław Imiołka z Jedlanki gm. Jedlińsk i Mateusz Strzelecki z Radomia.
Ponadto na ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą pojadą: solista śpiewak Halina Granisz z Wielgiego gm. Ciepielów, soliści instrumentaliści Mateusz Strzelecki z Radomia i Wacław Imiołek z Jedlanki gm. Jedlińsk oraz Kapela Jana Wochniaka z Wieniawy, Rodzinna Kapela Foktów Ostrołęki gm. Radom, Zespół Śpiewaczy „Ostałki” z Ostałówka gm. Chlewiska i Zespół Śpiewaczy „Zakukała Kukułecka” z Gałek Rusinowskich.
Organizatorami XV Mazowieckiego Przeglądu Folkloru i 55. Dni Kolbergowskich są: Urząd Gminy i Miasta w Przysusze, Towarzystwo Kulturalne im. Oskara Kolberga w Przysusze, Dom Kultury w Przysusze, LGD "Razem dla Radomki", Muzeum im. Oskara Kolberga. Partnerem 55. Dni Kolbergowskich był BGŻ. Na organizację Dni Kolbergowskich Towarzystwo Kulturalne im. Oskara Kolberga w Przysusze otrzymało 25 tys. złotych dofinansowania ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Zapraszamy do galerii 55. Dni Kolbergowskie
10-06-2014
Galeria
Szukaj w artykułach
Maj 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31