polski angielski niemiecki
środa, 26 września 2018 r. Imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji
Światowe Dni Młodzieży Pielgrzymi z Włoch, Węgier i Brazylii gościli w Przysusze
Nie przyjechali do Przysuchy zapowiadani wcześniej uczestnicy Świato-wych Dni Młodzieży z Demokratycznej Republiki Konga i z Albanii. Niestety, okazało się, że z wielu powodów nie tylko nie odwiedzili Przysuchy, ale nie przyjechali do Polski. W ich miejsce przysuszanie gościli 30 – osobową grupę pielgrzymów z Węgier, Włoch i Brazylii.
„Przyjmij pielgrzyma” to hasło pierwszej części obchodów Światowych Dni Młodzieży, odbywających się w ramach „Dni w Diecezjach”. Organizatorem pobytu młodych pielgrzymów – uczestników ŚDM z zagranicy była w Przysusze parafia pw. Miłosierdzia Bożego, a tamtejszy ks. Karol Janus - koordynatorem Światowych Dni Młodzieży w powiecie przysuskim. Parafia, Urząd Gminy i Miasta w Przysusze oraz Dom Kultury poczynili wiele przygotowań na przyjęcie gości. Między innymi autokary na wycieczkę do stolicy zabezpieczyła Gmina Przysucha, natomiast w parafii odbył się Wieczór Chwały w Przysusze. (Użyte zdjęcie – źródło: fb).
Na pielgrzymów czekała w Przysusze kilkudziesięcioosobowa grupa wolontariuszy, specjalnie przeszkolonych przez funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Przysusze z udziałem ks. Karola Janusa. Na szkoleniu tym, odbytym 16 lipca w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Przysusze, sierżant sztabowy Ewa Jaworska przedstawiła rodzaje zagrożeń, na jakie mogą być narażeni wolontariusze podczas Światowych Dni Młodzieży oraz osoby pozostające pod ich opieką. Szkolenie obejmowało cztery bloki tematyczne: psychologię, prewencję oraz dział kryminalny i dział ruchu drogowego. W szkoleniu wzięła udział przysuska młodzież: licealiści, gimnazjaliści i studenci. Wcześniej funkcjonariusze przysuskiej policji sami przeszli szkolenie zorganizowane przez KWP dla policjantów na temat zapewnienia bezpieczeństwa wolontariuszy w trakcie Światowych Dni Młodzieży oraz organizacji tej uroczystości. Jeden z etapów szkolenia odbył się z udziałem księży koordynatorów z Diecezji Radomskiej i Płockiej.
Realizując program przygotowany na czas pobytu pielgrzymów, wolontariusze z Przysuchy towarzyszyli w czwartek 21 lipca młodzieży przybyłej z Węgier, Włoch i Brazylii w wycieczce do Warszawy. W piątek natomiast wszyscy udali się na pielgrzymkę do Studzianny. Tam z pielgrzymami spotkał się ks. bp. Henryk Tomasik, który serdecznie podziękował władzom samorządowym gmin i miast za pomoc i zaangażowanie w organizację pobytu pielgrzymów. W mszy św., w Studziannie uczestniczyła też młodzież m.in. z Ukrainy, Rosji, Białorusi i Armenii.
Z kolei w sobotę wolontariusze z Przysuchy towarzyszyli swoim gościom w spotkaniu, w Muzeum Wsi Radomskiej, gdzie w ramach obchodów „Dni w Diecezji”, wspólnie spędzali czas pielgrzymi z kilkunastu krajów świata. Stamtąd dojechali na plac Konstytucji 3 Maja, gdzie międzynarodowe towarzystwo pielgrzymów z różnych zakątków Europy i świata tańczyli poloneza. W jego rytmie przeszli na Plac Jagielloński, by uczestniczyć w Apelu Młodych.
Niedziela 24 lipca była dniem rodzinnym, pielgrzymi spędzili ją w gronie ro-dzin, które przyjęły ich w swoich domach. Do Krakowa na centralne spotkanie z Ojcem Świętym pielgrzymi wyruszyli w poniedziałek 25 lipca.
25-07-2016
Galeria
Szukaj w artykułach
Wrzesień 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So N
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30