polski angielski niemiecki
Piątek, 25 września 2020 r. Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa
Przysucha na Dożynkach Powiatowych 2018
W niedzielę 19 sierpnia, w Odrzywole odbyły się Dożynki Powiatowo – Gminne 2018 Powiatu Przysuskiego. Święto plonów rozpoczęto mszą świętą w miejscowym kościele, celebrowaną przez ks. bp. Adama Odzimka. Biskup w homilii wyraził wielki szacunek dla trudu mieszkańców ziemi przysuskiej – producentów żywności oraz poświęcił wieńce dożynkowe. Po mszy uczestnicy dożynek udali się na stadion, gdzie podczas części oficjalnej, rozpoczętej odśpiewaniem hymnu polskiego i prezentacją pocztów sztandarowych jednostek OSP i przysuskich szkół, gospodarze uroczystości – Starosta Przysuski Marian Niemirski i Wójt Gminy Odrzywół Marian Kmieciak oraz obecni parlamentarzyści, przedstawiciele resortu rolnictwa i władz wojewódzkich Mazowsza, przekazali rolnikom wiele słów podziękowania za pracę i wysiłek, by chleba na polskich stołach nie zabrakło. Listy gratulacyjne dla rolników przysłali Premier RP, Minister Rolnictwa i Wojewoda Mazowiecki.
Następnie grupa zasłużonych rolników z terenu gmin powiatu przysuskiego została odznaczona Honorowymi Odznakami „Zasłużony dla Rolnictwa”. Wśród odznaczonych był reprezentant Gminy Przysucha Andrzej Cichawa.
Miasto i Gminę Przysucha na dożynkach reprezentowali radni Rady Gminy i Miasta z przewodniczącym Mirosławem Pierzchałą, Zastępca Burmistrza Przysuchy Adam Pałgan oraz Sekretarz Gminy i Miasta Stanisław Wiaderek. Analogicznie do lat ubiegłych wśród stoisk promocyjnych gmin powiatu przysuskiego stanęły dwa stoiska reprezentujące Gminę i Miasto Przysucha, zorganizowane przez Stowarzyszenie Razem dla Skrzyńska i Koło Gospodyń Wiejskich „Zakręcone Babki” z Janikowa. W tym roku imponujący wieniec dożynkowy przygotowały panie z Janikowa. Na stoiskach reprezentujących Gminę i Miasto Przysucha częstowano gości pysznym chlebem ze smalcem i kiszonym ogórkiem oraz własnoręcznie przygotowanymi potrawami regionalnymi. Były więc pierogi z mięsem i kapustą, polski żur z jajkiem i kiełbasą, kapusta z grochem, kulebiaki, wędzone skrzydełka, pieczone udka, francuskie paluszki na ostro, ślimaczki z mięsem mielonym, kolorowe naleśniki. Panie z Janikowa i Skrzyńska zaprezentowały też własne przetwory z warzyw i owoców oraz pyszne, domowe wypieki. Stoiska ozdobione były kwiatami, pękami winorośli, wieńcami z jarzębiny i aronii oraz koszami owoców i warzyw.
- „Zakręconym babkom” z Janikowa za wykonanie pięknego wieńca dożynkowego, paniom z obu stowarzyszeń, z Janikowa i Skrzyńska za przygotowanie stoisk reprezentujących naszą gminę i miasto na dożynkach powiatowych, serdecznie dziękuję w imieniu Burmistrza Przysuchy, przewodniczącego Rady Gminy i Miasta Mirosława Pierzchały i radnych – powiedział odwiedzając stoiska Adam Pałgan Zastępca Burmistrza Przysuchy. – Dziękujemy wam w sposób szczególny, bo wytrwać i tak godnie reprezentować naszą gminę w męczącym upale nie było łatwo – dodał Adam Pałgan.
Relacja z dożynek powiatowych w najbliższym wydaniu Informatora Przysuchy.

20-08-2018
Galeria
Szukaj w artykułach
Wrzesień 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30