polski angielski niemiecki
Poniedziałek, 15 lipca 2019 r. Imieniny: Henryka, Igi, Włodzimierza
OSP w Skrzyńsku ma 100 lat!
Uroczystości jubileuszu 100-lecia istnienia Ochotniczej Straży Pożarnej w Skrzyńsku odbyły się w niedzielę 26 sierpnia. Rozpoczęto je mszą świętą w Sanktuarium MB Staroskrzyńskiej, celebrowaną w intencji strażaków przez ks. kan. Stanisława Traczyńskiego – kapelana strażaków. Kapelanowi towarzyszył proboszcz skrzyńskiej parafii ks. kan. Andrzej Szewczyk. Podkreślił on, że obchody 100-lecia OSP w Skrzyńsku przypadają w 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości oraz w 20. rocznicę koronacji Obrazu Matki Bożej Staroskrzyńskiej.
Po mszy odbyła się uroczysta zbiórka pododdziałów. Zabrzmiał hymn Polski, pochyliły się sztandary, a na maszt została wciągnięta polska flaga. Zebranych powitał Prezes Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Skrzyńsku druh Marcin Józwowiak. Dokonano odsłonięcia na budynku remizy tablicy upamiętniającej 100-lecie skrzńskiej OSP. Tablicę ufundowali mieszkańcy.
W trakcie zbiórki druhowie zasłużeni w służbie dla bezpieczeństwa mieszkańców zostali nagrodzeni Odznakami Związku OSP RP, medalami okolicznościowymi i dyplomami uznania. Za wieloletnią, ofiarną działalność w ochronie przeciwpożarowej dla dobra społeczeństwa i Rzeczypospolitej Polskiej Ochotnicza Straż Pożarna w Skrzyńsku została uhonorowana Złotą Odznaką Związku OSP RP oraz Medalem Pro Masovia.
Wręczenia medali, odznak i dyplomów dokonali: Bożenna Pacholczak Wiceprzewodnicząca Sejmiku Mazowsza, dh. Zbigniew Gołąbek Wiceprezes Zarządu Wojewódzkiego ZOSP RP, Burmistrz Przysuchy Tadeusz Tomasik wraz z Zastępcą Adamem Pałganem oraz przedstawiciele powiatowego i miejsko-gminnego zarządu OSP.
Listy gratulacyjne z okazji jubileuszu przysłali skrzyńskim strażakom: senator RP Stanisław Karczewski, Marszałek Województwa Mazowieckiego, Starosta Przysuski.
OSP Jubilatka otrzymała też symboliczne upominki: od Starosty Powiatu Przysuskiego obraz z wizerunkiem patrona strażaków  - św. Floriana i od Burmistrza Gminy i Miasta Przysucha – sprzęt w postaci radiotelefonu. Gratulacje i życzenia z okazji jubileuszu złożył druhom Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej mł. bryg. Marcin Sokół.
- Tak znamienity i piękny jubileusz skłania do refleksji i dokonania pewnych podsumowań – powiedział Adam Pałgan Zastępca Burmistrza Przysuchy. – W imieniu samorządu gminy i miasta Przysucha chylę głowę przed tymi, którzy 100 lat temu tę jednostkę w Skrzyńsku tworzyli. Oddajemy hołd wszystkim druhom, którzy w okresie tych stu lat działali na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców. Wspomnijmy tych, którzy odeszli już na wieczną służbę. Trudno sobie wyobrazić dziś życie bez was Drodzy Strażacy. Stoicie na straży naszego bezpieczeństwa. I za to Wam z całego serca dziękujemy. Samorząd gminy i miasta Przysucha każdego roku przeznacza fundusze na doposażenie jednostek OSP. W tym roku na wydatki bieżące OSP przeznaczyliśmy ponad 100 tys. zł i 209 tys. zł na zakup samochodu pożarniczego dla OSP w Przysusze. Wasza OSP w Skrzyńsku jest kolejną, dla której poczynimy starania w sprawie zakupu nowego wozu pożarniczego. Wyróżnionym druhom gratuluję i życzę Wam i Waszym bliskim wszelkiej pomyślności - dodał Adam Pałgan.
Trwałą pamiątką jubileuszu skrzyńskich strażaków jest wyjątkowa publikacja – piękny album wydany przez Muzeum im. Oskara Kolberga pt. „100-lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Skrzyńsku”. Autorem książki jest dr. Agnieszka Zarychta-Wójcicka. Publikacja jest współfinansowana przez Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania Razem dla Radomki.
Uroczystości zakończył wspólny poczęstunek przygotowany przez panie ze Stowarzyszenia Razem dla Skrzyńska.
Relacja z uroczystości w najbliższym wydaniu Informatora Przysuchy.

27-08-2018
Galeria
Szukaj w artykułach
Lipiec 2019
Pn Wt Śr Cz Pt So N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31