polski angielski niemiecki
Piątek, 03 lipca 2020 r. Imieniny: Anatola, Jacka, Mirosławy
W rocznicę bitwy na Piecykach
W niedzielę 14 października, w Ruskim Brodzie odbyła się uroczystość patriotyczno – religijna, upamiętniająca 74. rocznicę bitwy stoczonej 6 października 1944 roku w okolicy gajówki Piecyki przez oddział „Szarego” - gen. brygady Antoniego Hedę z hitlerowcami. Inicjatorem i organizatorem uroczystości jest od 24 lat Lech Madej - pełnomocnik „Szaraków” na lasy przysuskie, koneckie i szydłowieckie.
W bieżącym roku uroczystość w Ruskim Brodzie miała szczególny charakter, bowiem odbywała się w roku 100 - lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W niedzielę Ruski Bród odwiedziło wiele osób. W uroczystej mszy świętej i spotkaniu z mieszkańcami Ruskiego Brodu uczestniczyli członkowie Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Środowisko Szaracy, przedstawiciele organizacji kombatanckich z Końskich, Skarżyska-Kamiennej, Kielc, Szydłowca, Łodzi, Opoczna, Radomia, Niekłania wraz z pocztami sztandarowymi. Honorowym gościem była córka Antoniego Hedy „Szarego” Teresa Heda-Snopkiewicz. W uroczystości udział wzięli: Zastępca Burmistrza Przysuchy Adam Pałgan, Sekretarz GiM Stanisław Wiaderek, grupa radnych Rady Gminy i Miasta Przysucha oraz Prezes Towarzystwa Kulturalnego im. Oskara Kolberga Jerzy Kwaśniewski. We wspólnej modlitwie w intencji poległych za Ojczyznę uczestniczyli mieszkańcy Ruskiego Brodu.
W imieniu samorządowych władz gminy i miasta Przysucha, organizatorom uroczystości: Lechowi Madejowi i Fundacji Razem podziękował Adam Pałgan Zastępca Burmistrza Przysuchy, jednocześnie przewodniczący Komitetu Obchodów na terenie Gminy Przysucha Rocznicy 100-lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Adam Pałgan złożył hołd bohaterskim żołnierzom walczącym w obronie najwyższych wartości: zachowania godności narodu, jego wiary, kultury i tradycji. Zaprosił też wszystkich mieszkańców na obchody Święta Niepodległości 11 Listopada, by wspólnie uczestniczyć przy odsłonięciu w miejskim parku, w Przysusze, obelisku wyrażającego wdzięczność przysuszan dla walczących za niepodległość Ojczyzny.
Po mszy i apelu poległych uczestnicy uroczystości spotkali się przy gorącym posiłku przygotowanym przez Fundację Razem.

Relacja z uroczystości w najbliższym wydaniu Informatora Przysuchy


15-10-2018
Galeria
Szukaj w artykułach
Lipiec 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31