polski angielski niemiecki
Wtorek, 26 maja 2020 r. Imieniny: Eweliny, Jana, Pawła
Jubileuszowe i rekordowe 60. Dni Kolbergowskie
Śpiew, muzyka, taniec, pokazy rękodzieła – to one wypełniły przysuski park miejski w niedzielę, 2 czerwca. Miłośnicy tradycyjnej kultury ludowej nie zawiedli i tłumnie nie tylko przysłuchiwali się grającym artystom, ale i chętnie prezentowali umiejętności taneczne. A jubileuszowa, 60. edycja Dni Kolbergowskich – XX Mazowieckiego Przeglądu Folkloru przyciągnęła do Przysuchy rekordową ilość wykonawców. Na konkurs nadesłano bowiem ponad 80 zgłoszeń, w tym 36 zespołów śpiewaczych, 20 kapel oraz 25 solistów (śpiewaków i instrumentalistów). Na scenie muszli koncertowej w parku miejskim wystąpiło łącznie około 450 osób. Przegląd uświetnili swoją obecnością goście. Gwiazdą 60. Dni Kolbergowskich był Zespół Regionalny „Magurzanie” z Łodygowic, który zaprezentował tańce i pieśni górali żywieckich. Publiczność mogła też podziwiać dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca "Przepióreczka" z Konstancina-Jeziorny.
Największe emocje budził jednak długo wyczekiwany werdykt jury, które oceniało artystów występujących w przeglądzie. Komisja konkursowa w składzie Adolf Krzemiński z radomskiej delegatury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego, Anna Borucka-Szotkowska i Małgorzata Jędruch-Włodarczyk (obie z Radiowego Centrum Kultury Ludowej) nie miała łatwego zadania, choćby ze względu na ilość wykonawców. Ostatecznie jednak pierwszymi miejscami nagrodziła następujących wykonawców: zespoły Śpiewaczo-Obrzędowy Ostałki z Ostałówka i Śpiewaczy z Korzyc (w kategorii zespołów śpiewaczych), kapele: Bolesława Mocarskiego z Brzezinek, Stanisława Kotkowskiego ze Strzałkowa i Jana Kmity z Przystałowic Małych (w kategorii kapel ludowych), Marię Siwiec z Gałek Rusinowskich (w kategorii solistów śpiewaków), Tadeusza Sałbuta ze Zwolenia (w kategorii solistów instrumentalistów) oraz Kapelę Wiesławy Gromadzkiej z Kamienia Dużego (w kategorii mistrz i uczeń.) Ponadto na Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą wytypowano: solistki śpiewaczki Marię Siwiec z Gałek Rusinowskich i Teresę Bieńkowską z Kochanowa; solistę instrumentalistę Ryszarda Wlazło z Kłudna; kapele Bronisława Mocarskiego z Brzezinek, Stanisława Kotkowskiego ze Strzałkowa, Andrzeja Malika ze Skrzyńska i Wiesławy Gromadzkiej z Kamienia Dużego oraz zespoły Śpiewaczo-Obrzędowy „Ostałki” z Ostałówka i Śpiewaczy „Kumosie” z Sadku.
Podczas 60. Dni Kolbergowskich poznaliśmy też zwycięzców konkursu „Oskar Kolberg – etnograf, folklorysta, kompozytor”, który odbył się 23 maja w przysuskim Domu Kultury. Zmagania dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjum zorganizowało Towarzystwo Kulturalne im. Oskara Kolberga w Przysusze. A wśród laureatów znaleźli się: Piotr Kilijanek i Adam Zieja (obydwaj z PSP nr 1 w Przysusze), Blanka Rejmer z PSP nr 2 w Przysusze, Jakub Zieliński z PG w Przysusze, Aleksandra Sokołowska z PSP w Skrzyńsku oraz Mateusz Grabiński z PSP nr 2 w Przysusze.
60. Dni Kolbergowskie przeszły już do historii. Za rok zapraszamy na kolejną edycję tej wyjątkowej imprezy. A tegoroczną przygotowali: Burmistrz Gminy i Miasta Przysucha, Towarzystwo Kulturalne im. Oskara Kolberga w Przysusze, Dom Kultury w Przysusze, LGD „Razem dla Radomki” oraz Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze. Dni Kolbergowskie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.
 
Fotoreportaż z wydarzenia dostępny <TUTAJ>
04-06-2019
Galeria
Szukaj w artykułach
Maj 2020
Pn Wt Śr Cz Pt So N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31