środa, 26 lutego 2020 r. Imieniny: Bogumiła, Eweliny, Mirosława
I Gala Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu w Przysusze
W Domu Kultury w Przysusze 12 grudnia odbyła się uroczysta I Gala Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu. To pierwsza tego rodzaju inicjatywa na terenie Południowego Mazowsza, mająca na celu ukazanie rozwoju potencjału organizacji pozarządowych, grup nieformalnych i lokalnych liderów z terenu powiatu radomskiego i przysuskiego. Celem była również prezentacja działań podejmowanych na rzecz konkretnych społeczności i osób. Wydarzenie zostało zorganizowane przez LGD „Razem dla Radomki” przy współpracy z Burmistrzem Gminy i Miasta Przysucha Tomaszem Matlakiewiczem oraz Domem Kultury w Przysusze.

Przekaz płynący z tego wydarzenia, był ukierunkowany na odzwierciedlenie znaczenia budowania aktywnego społeczeństwa w oparciu o działalność organizacji pozarządowych, klubów wolontariackich, grup nieformalnych czy liderów lokalnych. W trakcie spotkania miały miejsce wystąpienia przedstawicieli instytucji wspierających organizacje: Stowarzyszenie „Razem dla Radomki” Prezes Zarządu Pan Cezary Nowek opowiedział o podejmowanych działaniach przez Stowarzyszenie na rzecz rozwoju organizacji pozarządowych i grup społecznych w ramach ogłaszanych konkursów, realizowanych szkoleń oraz prowadzonego bezpłatnego doradztwa; Pani Joanna Malarczyk z Urzędu  Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Warszawie zaprezentowała zakres planowanych naborów wniosków na 2020r.; Pani Kamila Baranowska - Urząd Miejski w Radomiu, opowiedziała o działalności Centrum Organizacji Pozarządowych w Radomiu oraz Centrum Wolontariatu „Kuźnia Obywatelska”, Pani Justyna Orłowska Prezes Centrum Wolontariatu w Lublinie oraz Pan Wojciech Wciseł z Centrum Wolontariatu, doktor Wydziału Nauk Społecznych z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przedstawili osiągnięcia i działalność Centrum Wolontariatu w Lublinie. Wydarzeniu towarzyszył występ Chóru Canto z Przysuchy oraz Zespołu Rzeczpospolita Babska z Klwowa. Istotnym elementem Gali było wręczenie nagród i wyróżnień w konkursie „Aktywne NGO”, którego celem jest promowanie idei społeczeństwa obywatelskiego, postaw aktywizujących mieszkańców oraz wolontariatu. Nagrody zostały przyznane dla najaktywniejszych organizacji, lokalnych liderów za najciekawsze inicjatywy organizacji pozarządowych i za inicjatywy wolontariackie. Jedna z głównych nagród w kategorii najciekawsze inicjatywy została przyznana Młodzieżowej Akademii Piłki Siatkowej w Przysusze za organizację Superpucharu Polski w piłce siatkowej plażowej w 2019r. Z terenu gminy Przysucha wyróżnienia otrzymali min. Stowarzyszenie Chór Canto z Przysuchy, Stowarzyszenie Aktywni 50 + z Przysuchy, Stowarzyszenie „Razem dla Skrzyńska” oraz  Koło Gospodyń Wiejskich z Dębin „Dębinianki”.
16-12-2019
Luty 2020