Henryk Dobrzański urodził się 22 czerwca 1897 r. w Jaśle w rodzinie Henryka i Marii hr. Lubienieckiej. Był jednym z pierwszych polskich dowódców ruchu oporu, który skutecznie organizował i prowadził partyzancką walkę przeciwko znacznie silniejszemu wrogowi. Jego oddział przeprowadzał akcje sabotażowe, dywersyjne i nękające, utrudniając niemieckim siłom kontrolę nad okupowanym terytorium.
Walczył także na naszych ziemiach. 30 marca 1940 roku pod Huciskiem, gdzie stacjonował Oddział Wydzielony Wojska Polskiego mjra. „Hubala” „hubalczycy” stoczyli zwycięską walkę z Niemcami. W odwecie, następnego dnia okupanci aresztowali we wsi 33 mężczyzn, spośród których jednego zastrzelili, a pozostałych w wywieźli. Kolejna pacyfikacja nastąpiła 11 kwietnia 1940 roku, kiedy to Niemcy doszczętnie spalili wieś i zamordowali 22 mężczyzn.
30 kwietnia 1940 poczet majora został zaskoczony w okolicach wsi Anielin. W gwałtownej walce oddział uległ rozproszeniu, a sam „Hubal” poległ z bronią w ręku.
Dzięki środkom pozyskanym od Samorządu Województwa Mazowieckiego w ramach programu „Mazowsze dla miejsc pamięci 2023 r.” w kwocie 35.000,00 zł. odrestaurowano istniejące już pomniki zamordowanych przez Niemców mieszkańców Huciska oraz zostały na nich naniesione inskrypcje o treści zgodnej z opinią Instytutu Pamięci Narodowej.