PROCEDURA POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU ZDARZEŃ DROGOWYCH Z UDZIAŁEM DZIKICH ZWIERZĄT NA TERENIE GMINY I MIASTA PRZYSUCHA
CEL PROCEDURY
Procedura określa zasady postępowania poszczególnych służb oraz zasady współdziałania jednostek w w/w przypadkach
TRYB POSTĘPOWANIA W PRZYPADKU ZAISTNIENIA ZDARZENIA
1. W przypadku zdarzenia komunikacyjnego, w którym ranne zostało dzikie zwierzę należy postępować zgodnie z art. 25 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o ochronie zwierząt ( Dz. U z 2023r., poz. 1580 ), z którego wynika, że:
Prowadzący pojazd mechaniczny, który potrącił zwierzę, obowiązany jest w pierwszej kolejności do zapewnienia mu w miarę możliwości stosownej pomocy lub zawiadomienia jednej ze służb.
Adresatem powiadomienia o potrzebie udzielenia pomocy zwierzęciu poszkodowanemu w wypadku drogowym powinna być jedna ze służb wymienionych w art. 33 ust. 3 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o ochronie zwierząt
W kręgu wymienionych w tym przepisie podmiotów ustawodawca wskazał m.in:
a)funkcjonariusza Policji ( kontakt do Komendy Powiatowej Policji w Przysusze: mazowiecka.policja.gov.pl/wpy/kontakt/lurl1/85121,Komenda-Powiatowa-Policji-w-Przysusze.html )
b) lekarza weterynarii ( kontakt do Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Przysusze: piwprzysucha.pl/)
c) członka Polskiego Związku Łowieckiego (wg załącznika do Procedury)
d) pracownika Straży Leśnej (kontakt do Nadleśnictwa Przysucha – Zakładka „Posterunek Straży Leśnej”: przysucha.radom.lasy.gov.pl/nadlesnictwo)
f) inspektora organizacji społecznej, której statutowym celem działania jest ochrona zwierząt (wykaz ośrodków rehabilitacji zwierząt:www.gov.pl/web/gdos/wykaz-osrodkow-rehabilitacji-zwierzat )
Za niedopełnienie tego obowiązku ustawodawca przewidział karę wskazaną w art. 37 ustawy.
Zasadność kierowania informacji o potrzebie udzielenia pomocy potrąconemu zwierzęciu do jednej z w/w służb wynika z tego, że podmioty wymienione w art.33 ust.3 powołanej ustawy zostały upoważnione do stwierdzenia potrzeby uśmiercenia zwierzęcia w razie konieczności.
2. Jeśli prowadzący pojazd nie jest w stanie wykonać tego obowiązku, gdyż sam doznał obrażeń albo zbiegł z miejsca zdarzenia, służby w/w są obowiązane do podjęcia stosownych kroków, by zapewnić zwierzęciu pomoc, poprzez zawiadomienie lekarza weterynarii lub – jeśli stan zwierzęcia na to pozwala - niezwłoczne przewiezienie go do lecznicy pełniącej dyżur.
W takim przypadku, zamiast sprawcy, służby zawiadomić może dowolna osoba.
TRYB POSTĘPOWANIA Z POTRĄCONYM ZWIERZĘCIEM
1. Przybyły na miejsce lekarz ocenia stan zwierzęcia
2. Zwierzęta ranne, których stan rokuje wyleczenie, po udzieleniu pomocy weterynaryjnej, transportowane są przez zarządcę drogi do miejsca naturalnego bytowania. W przypadku:
- drogi krajowej - Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, (kontakt: www.gov.pl/web/gddkia-warszawa )
- drogi wojewódzkiej – Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich,(kontakt: mzdw.pl/pl/kontakt/kontakt-z-urzedem)
- drogi powiatowej - Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych w Przysusze, (kontakt: http://pzdp.przysucha.pl/ )
- drogi gminnej – Przysuska Służba Komunalna, ( kontakt: www.gminaprzysucha.pl, zakładka: Jednostki Organizacyjne – Przysuska Służba Komunalna)
W przypadku konieczności dłuższego leczenia weterynaryjnego, zwierzę zabiera zarządca drogi lub organizuje transport do lecznicy zwierząt (wykaz ośrodków rehabilitacji zwierząt:www.gov.pl/web/gdos/wykaz-osrodkow-rehabilitacji-zwierzat). Koszty leczenia i transportu ponosi Skarb Państwa.
3. Jeżeli jest to konieczne, lekarz weterynarii pobiera próbkę tkanki zwierzęcej w celu wyeliminowania powstania pandemii.
4. Lekarz weterynarii wydaje decyzję o odstrzale zwierzęcia, którego stan nie rokuje wyleczenia.
5. W przypadku konieczności uśmiercenia rannego zwierzęcia, w celu zakończenia cierpień zwierzęcia, czynność tę dokonuje się poprzez:
a) podanie środka usypiającego ( lekarz weterynarii )
b) zastrzelenie zwierzęcia przez osoby uprawnione do użycia broni palnej ( łowczy koła łowieckiego, funkcjonariusz Policji )
TRYB POSTĘPOWANIA ZE ZWŁOKAMI PADŁEJ LUB UŚMIERCONEJ ZWIERZYNY
1. Ustawa z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym ( Dz. U 2024, poz. 1251 ) – art. 45 ust.1 pkt.6 wskazuje, iż kierujący ma obowiązek usunięcia martwego lub rannego zwierzęcia z drogi, jeżeli jego pozostawienie na drodze mogłoby zagrozić bezpieczeństwu ruchu, lub oznaczenia zwierzęcia w sposób widoczny w dzień i w nocy, jeżeli jego usunięcie nie jest możliwe.
2. Art. 129 ust. 1 w/w ustawy Prawo o ruchu drogowym stanowi, iż do obowiązków Policji należy czuwanie nad bezpieczeństwem i porządkiem ruchu na drogach. Mając na uwadze, iż pozostawienie rannego zwierzęcia na drodze lub poboczu stanowi zagrożenie dla ruchu drogowego, Policja powinna podjąć działania mające na celu udzielenie rannemu zwierzęciu pomocy.
3.Transport zwłok do utylizacji organizuje zarządca drogi, który odpowiada za utrzymanie czystości i porządku na drodze publicznej, którą zarządza – art. 5 ust. 4 ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminie ( Dz. U 2024 , poz. 399 )
Załącznik:
- wykaz kół łowieckich działających na terenie gminy i miasta Przysucha