Od obchodów Dni Przysuchy w ramach, których odbył się Dzień Dziecka, rozpoczęły się w sobotę 4 czerwca w Przysusze tegoroczne uroczystości. Drugiego dnia, w niedzielę odbyły się 62 Dni Kolbergowskie, które rozpoczął Przegląd kapel i śpiewaków ludowych.
Dzień Dziecka rozpoczęła ceremonia przekazania przez Burmistrza Gminy i Miasta Przysucha Tomasza Matlakiewicza najmłodszym mieszkańcom kluczy do miasta oraz złożone zostały z tej okazji życzenia. Następnie na scenie Muszli koncertowej w parku miejskim wystąpili uczniowie oraz przedszkolaki z przysuskich placówek oświatowych. Tego dnia nie zabrakło licznych atrakcji przygotowanych z myślą o najmłodszych mieszkańcach, jak dmuchane zamki i zjeżdżalnie, trampoliny i kulkowe baseny, teatrzyk Wesołe Szczurki i wspólne zabawy z bajkowymi postaciami, do tego mnóstwo słodkości i barwnych baniek mydlanych.
W godzinach popołudniowych rozpoczęły się koncerty artystów sceny muzycznej. Przed publicznością wystąpił zespół TOP GIRLS, Marcin Daniec, a wieczorny koncert należał do Szymona Wydry i zespołu Carpe Diem. Tego dnia na scenie wystąpili także lokalni artyści: Przysuska Orkiestra Dęta pod batutą Marka Kowalskiego wraz z solistami – Łukaszem Ciecierskim, Pawłem Buckim i Patrykiem Wójcikiem oraz młodzieżowy zespół JACIE, działający przy Domu Kultury w Przysusze. Wieczorem odbyła się dyskoteka, a zakończeniem imprezy był pokaz laserowy. Atrakcji nie zabrakło także w niedzielę.
62 Dni Kolbergowskie tradycyjnie rozpoczęły się Przeglądem kapel i śpiewaków ludowych. Na scenie przysuskiego amfiteatru mogliśmy zobaczyć występy zespołów i solistów z całego regionu. To właśnie w Przysusze odbywają się eliminacje do udziału w Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. Do tegorocznego Przeglądu przystąpiło 68 zespołów i solistów. Laureatami zostali: Maria Siwiec-śpiewaczka, Jan Kmita - skrzypek, „Mirowianki”-zespół śpiewaczy i Kapela Jana Tarnowskiego. Laureaci Przeglądu Kapel i Śpiewaków Ludowych zostali uhonorowani pamiątkowymi statuetkami i dyplomami.
Podczas niedzielnych uroczystości, równolegle odbywały się wydarzenia towarzyszące. W Domu Kultury została zorganizowana sesja popularno-naukowa „Życie i twórczości Oskara Kolberga” z udziałem prelegentów: dr hab. Tomasza Nowaka-Instytut Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik Katedry Muzykologii Systematycznej i Kulturowej- „Znaczenie zbiorów Oskara Kolberga dla badań nad tańcem tradycyjnym w Polsce”; mgr Izabeli Kotlarskiej-pracownik Instytutu im. Oskara Kolberga w Poznaniu-„Oskar Kolberg i jego nieznane adaptacje bajek ludowych”; dr Agnieszki Zarychty-Wójcickiej – kierownik Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze - „ Związki rodziny Kolbergów z Przysuchą. Pamiątki kolbergowskie”. Natomiast w Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze przez cały dzień otwarta była wystawa tematyczna. Koła gospodyń wiejskich z Jakubowa, Smogorzowa, Dębin, Wistki i Zbożeennej zaprezentowały na stoiskach z potrawami regionalnymi bogactwo smaków ziemi przysuskiej, a Stowarzyszenie Pszczelarzy Ziemi Przysuskiej miód oraz produkty naturalne z niego wytwarzane. Uczestnicy wydarzenia mieli także możliwość uczestniczenia w warsztatach rękodzieła ludowego.
Otwarcia uroczystości dokonał Burmistrz Gminy i Miasta Przysucha Tomasz Matlakiewicz. Wydarzenie uświetnili swoją obecnością znamienici goście: Rafał Rajkowski Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego, Ewa Białecka oraz Tomasz Śmietanka i Leszek Przybytniak Radni Sejmiku, Marian Niemirski Starosta Powiatu Przysuskiego i Wicestarosta Marek Kilianek. Podczas 62 Dni Kolbergowskich Burmistrz Tomasz Matlakiewicz wręczył pamiątkowe statuetki samorządowcom wraz z podziękowaniami przyjaciołom ziemi przysuskiej. Na zakończenie dwudniowej uroczystości odbyła się zabawa ludowa przy oprawie muzycznej lokalnych kapel ludowych.
Wydarzenie zostało współorganizowane przez LGD „Razem dla Radomki” współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania 19.4 "Wsparcie na rzecz kosztów bieżących i aktywizacji" - działanie 19 "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020