Czerwiec w Gminie i Mieście Przysucha, to czas licznych wydarzeń kulturalnych i artystycznych- upamiętniających wybitnego etnografa, folklorystę i badacza tworzącego na Ziemiach Przysuskich- Oskara Kolberga. W niedzielę, 2 czerwca br. w Parku Miejskim, odbyły się 64 Dni Kolbergowskie.
Podczas wydarzenia na scenie Muszli Koncertowej odbył się coroczny Przegląd Kapel i Śpiewaków Ludowych, w którym rywalizowało ponad 60 znamienitych artystów. Zmagania zostały podzielone na pięć kategorii:
- zespoły śpiewacze,
- kapele ludowe,
- soliści śpiewacy,
- soliści instrumentaliści,
- „Mistrz i Uczeń”
Każdy z uczestników Przeglądu Kapel i Śpiewaków Ludowych został nagrodzony gromkimi brawami oraz dyplomem, zaś laureaci odebrali z rąk Burmistrza Gminy i Miasta Przysucha Adama Pałgana oraz Prezesa Towarzystwa Kulturalnego im. Oskara Kolberga Jerzego Kwaśniewskiego okolicznościowe statuetki. Spośród biorących udział w wydarzeniu artystów Komisja Konkursowa wytypowała dziesięć zespołów, kapel i solistów na Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą, a także trzech przedstawicieli do Bukowiny Tatrzańskiej na Festiwal Folkloru Polskiego „Sabałowe Bajanie”.
Część oficjalną wydarzenia rozpoczął Burmistrz Gminy i Miasta Przysucha Adam Pałgan, witając przybyłych gości: przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, dyrektorów szkół, instytucji, przedstawicieli służb, lokalnych przedsiębiorców, stowarzyszenia. Po uroczystym powitaniu oraz przemowach okolicznościowych przybyli goście udali się do Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze, gdzie odbył się wernisaż wystawy pt. „Rocznik Wsi- Atencja” Pani Moniki Trypuz.
W trakcie trwania wydarzenia miało miejsce rozstrzygnięcie konkursu „Oskar Kolberg – etnograf, folklorysta, kompozytor”. Nagrody laureatom wręczył Burmistrz Gminy i Miasta Przysucha Adam Pałgan. Celem konkursu było przybliżenie uczniom sylwetki Oskara Kolberga, zapoznanie z twórczością folklorystyczną, etnograficzną i kompozytorską, zwiększenie świadomości o roli etnografa Oskara Kolberga dla kultury polskiej oraz propagowanie twórczości ludowej.
Podczas wydarzenia przed przysuską publicznością wystąpił dziecięcy zespół pieśni i tańca Wolanianki, a także zespół wokalny Dziarskie Babki, działający przy Domu Kultury w Przysusze.
Dzięki Kołom Gospodyń Wiejskich działającym na terenie gminy, można było degustować w tradycyjnych potrawach regionalnych . Nie mogło zabraknąć stoisk z regionalnym rękodziełem czy produktów wystawionych przez Stowarzyszenie Pszczelarzy Ziemi Przysuskiej. Uwieńczeniem Dni Kolbergowskich była potańcówka na dechach przy muzyce ludowej w najlepszym wydaniu.
Wszystkim przybyłym na to wyjątkowe święto składamy serdeczne podziękowania i do zobaczenia w przyszłym roku na jubileuszowych 65 Dniach Kolbergowskich.