Każdy kto stwierdzi obecność w środowisku:
- IGO stwarzającego zagrożenie dla Unii,
- IGO stwarzającego zagrożenie dla Polski
- niezwłocznie zgłasza ten fakt wójtowi, burmistrzowi albo prezydentowi miasta, właściwemu ze względu na miejsce stwierdzenia obecności tego IGO w środowisku.
IGO – inwazyjny gatunek obcy w rozumieniu art. 3 pkt 2 rozporządzenia nr 1143/2014 to w szczególności rośliny, zwierzęta i grzyby, których wprowadzenie lub rozprzestrzenianie się zagraża – jak stwierdzono – bioróżnorodności i powiązanym usługom ekosystemowym lub oddziałuje na nie w niepożądany sposób.
Przykładowe Inwazyjne Gatunki Obce to: barszcz Sosnowskiego, róża pomarszczona, nawłoć (kanadyjska, późna, wąskolistna), czeremcha amerykańska, niecierpek gruczołowaty, robinia akacjowa, bożodrzew gruczołowaty, wiewiórka szara.
Lista IGO stwarzających zagrożenie dla Unii/Polski:
https://www.gov.pl/web/gdos/przepisy-prawne-dotyczace-gatunkow-obcych
Zgłoszenie powinno zawierać:
- imię i nazwisko albo nazwę oraz adres lub siedzibę, lub adres poczty elektronicznej, lub numer telefonu zgłaszającego,
- nazwę IGO stwarzającego zagrożenie dla Unii albo IGO stwarzającego zagrożenie dla Polski,
- liczbę okazów IGO lub określenie zajmowanej przez nie powierzchni, o ile jest to możliwe do ustalenia,
- miejsce i datę stwierdzenia obecności w środowisku IGO stwarzającego zagrożenie dla Unii albo IGO stwarzającego zagrożenie dla Polski,
- fotografię potwierdzającą obecność w środowisku IGO stwarzającego zagrożenie dla Unii albo IGO stwarzającego zagrożenie dla Polski, w przypadku gdy została wykonana.
Zgłoszenia dokonuje się na piśmie utrwalonym w postaci papierowej albo elektronicznej, w szczególności na elektroniczną skrzynkę podawczą lub za pomocą poczty elektronicznej.
Zgłoszenie należy złożyć w Urzędzie Gminy i Miasta w Przysusze, w godzinach pracy Urzędu lub drogą elektroniczną za pośrednictwem Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej na stronie http://epuap.gov.pl.
Druki zgłoszeń dostępne są w Wydziale Mienia Komunalnego Urzędu Gminy i Miasta w Przysusze pok. 4b (wejście od ul. Grodzkiej) i do pobrania ze strony internetowej urzędu.
Szczegółowe informacje na temat IGO tj.:
- określenie stopnia inwazyjności gatunków obcych w Polsce,
- wskazanie gatunków najbardziej zagrażających rodzimej przyrodzie,
- metodyki zwalczania lub kontroli IGO,
można znaleźć na stronach Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska:
https://www.gov.pl/web/gdos/przepisy-prawne-dotyczace-gatunkow-obcych
https://www.gov.pl/web/gdos/inwazyjne-gatunki-obce3
http://projekty.gdos.gov.pl/igo-o-projekcie