W środę, 6 lipca na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła się uroczystość, podczas której wręczone zostały Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”. Z rąk Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryka Kowalczyka
14 Laureatów z całego kraju, odebrało nagrody w następującycyh kategoriach:
-I dla twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego,
-II dla Mistrza tradycji,
-III dla twórców za pisarstwo ludowe,
-IV dla badaczy, naukowców i animatorów,
-V dla kapel ludowych,
-VI dla zespołów folklorystycznych,
-VII dla instytucji i organizacji zasłużonych w opiece i upowszechnianiu kultury ludowej.
Jednym z Laureatów 47 edycji Nagrody im. Oskara Kolbergaw Kategorii I – dla twórców z dziedziny plastyki i folkloru muzyczno-tanecznego jest Pan Piotr Sikora-mieszkaniec Gminy Przysucha. Muzykant, skrzypek, bębnista, budowniczy instrumentów ludowych. Wielokrotny uczestnik Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata. Prowadził warsztaty budowy skrzypiec zorganizowane przez Muzeum Ludowych Instrumentów Muzycznych w Szydłowcu, a w 2012r. mistrz budowy basów radomskich w programie Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca. Stały bywalec Targowiska Instrumentów w Warszawie, Zakopanem i Kazimierskiego Jarmarku Instrumentów Tradycyjnych w Kazimierzu Dolnym. Wielokrotny uczestnik Dni Kolbergowskich w Przysusze.
Nagroda im. Oskara Kolberga to najstarsze i najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury tradycyjnej w Polsce. Zostało ustanowione w 1974 roku. Jego patronem jest Oskar Kolberg - polski etnograf, wybitny folklorysta i kompozytor. Wyróżnienie corocznie trafia do artystów tworzących w dziedzinach ludowych sztuk plastycznych i rękodzieła, literatury, śpiewu, muzyki instrumentalnej i tańca oraz organizatorów przedsięwzięć artystycznych upowszechniających folklor i sztukę ludową, animatorów, mistrzów, naukowców, badaczy, dokumentalistów, którzy gromadzą i przekazują przyszłym pokoleniom wiedzę o kulturze ludowej. Wszystkich tych twórców łączy zamiłowanie do kultury ludowej, polskiej tradycji oraz kultywowanie i popularyzowanie piękna regionów, z których pochodzą.