W ostatni weekend sierpnia w Przysusze odbył się zjazd rodu Dembińskich i Gołuchowskich. Sentymentalna podróż do rodzinnych korzeni. Trzy pokolenia, 60 osobowa grupa postanowiła przyjechać właśnie do Przysuchy. Powrócić w rodzinne strony, gdzie znajduje się miejsce wypełnione wspomnieniami, historią rodu-dawny Dwór Dembińskich, a obecnie Muzeum im. Oskara Kolberga. Podczas zwiedzania gmachu Muzeum, dawniej majątku Dembińskich, miejsca będącego przez wiele lat świadkiem dobrych i złych chwil rodzinnych, które dziś może służyć polskiej kulturze, Kierownik dr Agnieszka Zarychta-Wójcicka w bardzo ciekawy sposób opowiedziała o dziejach Przysuchy, historii rodów, dworu i zachowanych pamiątkach. Następnie kustosz Muzeum Dominika Lefek przybliżyła postać Oskara Kolberga, życie i twórczość tego wybitnego polskiego etnografa, folklorysty i kompozytora. W trakcie spotkania Zastępca Burmistrza Gminy i Miasta Przysucha Andrzej Lenart przekazał na ręce najstarszych członków rodu Dembińskich i Gołuchowskich herb Gminy i Miasta Przysucha, na pamiątkę tej wyjątkowej wizyty w naszym mieście.
Kolejnymi punktami programu tej sentymentalnej podróży były: wizyta w miejscu dawnej leśniczówki Huta, odwiedzenie rodzinnego grobowca na cmentarzu w Skrzyńsku oraz Kościoła św. Jana Nepomucena w Przysusze, gdzie znajdują się zachowane przedmioty liturgiczne przekazane przez przodków. Tutaj odbyła się wieczorna Msza Święta w intencji rodziny w trakcie, której odczytane zostały akty małżeństwa oraz chrztu.
Warto przypomnieć, że pod koniec maja br. w przysuskim Domu Kultury miało miejsce spotkanie z Marią z Gołuchowskich Zachorowską-autorką książki "Życie codzienne we dworze rodziny Dembińskich w Przysusze w czasie II wojny światowej”. Książki dedykowanej pamięci Wujostwa autorki Marii i Henryka Dembińskich. To kolejne wydawnictwo przygotowane przez Towarzystwo Kulturalne im. Oskara Kolberga w Przysusze. Publikacja została wydana dzięki dofinansowaniu przyznanemu przez LGD „Razem dla Radomki” w ramach projektu grantowego. Wydawnictwo współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach projektu grantowego Lokalnej Grupy Działania „Razem dla Radomki” pn. „Wsparcie inicjatyw lokalnych” w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Redakcja: dr Agnieszka Zarychta-Wójcicka. Fotografie pochodzą m.in. ze zbiorów rodziny Gołuchowskich, Dembińskich, Libiszowskich oraz Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze.